מגזין לייף סטייל

סוכרת

בין אם אתה מטופל או איש מקצוע בתחום הבריאות, יש כמה דברים שאתה צריך לדעת על סוכרת.
טיפים אלה יכולים לעזור לך לאבחן ולטפל במחלה זו.

סוכרת סוג 1

סוכרת מסוג 1 יכולה להיות חוויה מפחידה ומדהימה.
למרבה המזל, ישנם משאבים רבים זמינים כדי לעזור לך לנהל את המחלה.
הצעד הראשון הוא לקבוע פגישה עם ספק שירותי בריאות.
ייתכן שתרצה גם לראות אנדוקרינולוג, רופא המתמחה בטיפול בסוכרת.

הספק שלך יבדוק את יומן הסוכרת שלך, שיכלול את רמות הסוכר בדם שלך ואת מינוני האינסולין.
הם עשויים גם לעשות בדיקת שתן, אשר בודקת את התוכן הכימי של השתן שלך.
אם אתם סובלים מסוכרת מסוג 1, ייתכן שתיבדקו גם לקטונים, המשתחררים כאשר גופכם שורף שומן. אם הקטונים שלכם גבוהים מדי, הדם שלכם הופך לחומצי ועלול לגרום לבעיות כמו תרדמת או מוות.

יהיה עליך לבצע התאמות בתזונה וברמות הפעילות שלך כדי לנהל את הסוכרת שלך.
ייתכן שתצטרך גם לקחת זריקות אינסולין מדי יום, או שתצטרך להשתמש במשאבת אינסולין. אתה יכול גם לשקול השתלת תאי איון, אשר עשוי לעזור לשלוט בסוכרת שלך.

הרופא שלך יעבוד איתך כדי לפתח תוכנית לניהול סוכרת

יהיה עליך לפקח על רמת הסוכר בדם שלך בבית ובמשרד הרופא.
הספק שלך עשוי גם להמליץ על בדיקת דם הנקראת המוגלובין A1C. בדיקה זו מודדת את רמת הגלוקוז הממוצעת בדם שלך בחודשיים-שלושה האחרונים.

אתה גם צריך להיות מוקרן עבור מחלת כליות.
אם יש לך סוכרת, אתה נמצא בסיכון גבוה יותר לפתח בעיות בכליות.
בדיקה הנקראת מיקרואלבומינוריה יכולה להראות אם הכליות שלך פועלות כראוי. אם הכליות שלך ניזוקו, אתה יכול להיות אי ספיקת כליות.

אתה צריך גם לראות את רופא העיניים שלך לפחות פעם בשנה.
אם הסוכרת שלך נשלטת בצורה גרועה, העיניים שלך יכולות להינזק.
הם יכולים גם להיות מושפעים מפגיעה עצבית. במקרה כזה, אתם עלולים לחוות עקצוצים, חוסר תחושה ובעיות עיכול.

ייתכן שיהיה עליך לראות רופא שיניים לעתים קרובות יותר אם יש לך סוכרת.
יהיה עליך לספר לרופא השיניים שלך על הסוכרת שלך. כמו כן, יהיה עליך לעקוב אחר לוח זמנים לחיסונים.

סוכרת מסוג 1 יכולה להשפיע על העיניים, הפה וכפות הרגליים.
ייתכן שיש לך פצעים בעור, פריחות או שלפוחיות. ייתכן שיש לך אובדן תחושה, תחושה קהה או עקצוץ בידיים או ברגליים. אתה עלול גם לקבל זיהומים חיידקיים ופטרייתיים.

תסמינים של סוכרת

הסימפטומים של סוכרת יכולים להיות עדינים וברורים כאחד.
אתה עלול לחוות צמא מוגבר והשתנה, עייפות, ראייה מטושטשת ורעב מוגזם. אם אתם מבחינים בתסמינים אלה, מומלץ להתייעץ עם גורם רפואי מוסמך. תסמינים אלה יכולים להיות סימן למצב חירום רפואי, ולכן חשוב לקבל אותם מטופלים לפני שהם מחמירים.

אם יש לך סוכרת, אתה צריך לפקח על רמות הגלוקוז בדם שלך כדי למנוע סיבוכים.
הגוף מייצר אינסולין כדי לסייע בשמירה על רמות הסוכר בדם בטווח התקין. אבל אם רמות הגלוקוז בדם שלך גבוהות מדי, הגוף שלך לא יכול להשתמש באינסולין כדי לעזור להעביר גלוקוז לתוך התאים שלך. זה מוביל לתנגודת לאינסולין.

אם יש לך סוכרת, אתה צריך לקחת את התרופות שלך כפי שנקבע. הרופא שלך צריך גם לבדוק את לחץ הדם ואת רמות הכולסטרול שלך. בדיקות אלה יש לבצע לפחות פעם בשנה. מערכת יחסים טובה עם הרופא שלך יכולה לעזור לך לנהל את המחלה שלך.

אם אתם חווים תסמינים של סוכרת, חשוב לפנות לטיפול רפואי מיידי. המחלה עלולה לגרום לסיבוכים חמורים רבים אם אינה מטופלת. חלק מהסיבוכים הנפוצים ביותר הם נוירופתיה, מחלת כליות ומחלות לב.

נוירופתיה היא סיבוך של סוכרת הגורמת נזק עצבי. אנשים עם נוירופתיה סוכרתית חווים חוסר תחושה, עקצוץ, או סיכות ומחטים. אתם חווים נוירופתיה חמורה, ייתכן שתצטרכו ליטול תרופות שיעזרו לכם לשלוט ברמות הסוכר בדם.

יש לך סוכרת, אתה עלול לחוות בעיות עם הרגליים. אם אתה סוכרתי, אתה צריך לקחת את הזמן כדי לבדוק באופן קבוע את הרגליים שלך עבור סימנים של נזק. חלק מחולי הסוכרת אינם מבחינים בפציעות עד שיש להם נזק חמור. המצב עלול לגרום לכיבים בעור, להתמוטטות העור ואף לקטיעה.

רמות גבוהות של סוכר בדם עלולות לגרום נזק לעיניים. רמות סוכר גבוהות אלה עלולות לפגוע בכלי הדם בעיניים, ולגרום לטשטוש ראייה. אם העיניים שלך נעשות אדומות, נפוחות או כואבות, עליך לפנות לטיפול רפואי.

אם יש לך סוכרת, אתה עלול גם לחוות בעיות עם המערכת החיסונית שלך. מצב זה עלול להוביל לזיהומים ולסיכון מוגבר למחלות פטרייתיות, עור וכליות.

אבחון סוכרת

סוכרת היא מחלה כרונית שיכולה להוות איום בריאותי הרסני על גופך. זה יכול לגרום לאי ספיקת כליות, התקף לב ואפילו מוות. אבל יש צעדים שאתה יכול לנקוט כדי לטפל ולנהל את זה.

הרופא שלך עשוי להמליץ לך להתחיל על ידי ביצוע כמה שינויים באורח החיים. לדוגמה, אתה יכול לאכול תזונה בריאה ולקבל קצת פעילות גופנית. אלה יכולים לעזור לך לרדת במשקל ולנהל את הסוכרת שלך. גם ביקור אצל תזונאי או ספק שירותי בריאות יכול לעזור. אתה צריך גם לעקוב אחר רמות הגלוקוז בדם שלך ולבדוק את התרופות שלך.

אם רמות הגלוקוז בדם שלך אינן נשלטות היטב, ייתכן שיהיה עליך לפנות לרופא בתדירות גבוהה יותר. ניתן גם להפנות אותך לאנדוקרינולוג או למחנך לסוכרת. אנשי מקצוע אלה יכולים לעזור לך לנהל סוכרת על ידי לימוד כיצד להשתמש בערכת גלוקגון. הם יכולים גם להמליץ על תוספי מזון.

אם יש לך סוכרת מסוג 2

הרופא שלך עשוי לרשום אינסולין. זהו סוג של תרופה כי הוא מוזרק לתוך זרם הדם שלך. אתה יכול גם לקבל משאבת אינסולין, אשר מספק אינסולין מהיר פעולה דרך צינור. אתה יכול ללבוש את המשאבה על החגורה או בכיס שלך.

אם הרופא שלך קובע שיש לך סוכרת, סביר להניח שתצטרך לבצע כמה שינויים באורח החיים שלך. בהתאם לסוג הסוכרת שלך, ייתכן שיהיה עליך לקחת זריקות אינסולין או גלולות.

הרופא שלך עשוי גם להפנות אותך לדיאטנית מוסמכת, שיכולה לעזור לך לעשות בחירות מזון בריאות יותר ולנהל את הסוכרת שלך. ניתן גם להפנות אותך למומחה לרפואת עיניים, שיבדוק את עיניך לנזק.

כדי למנוע סוכרת, אתה צריך לאכול תזונה בריאה ולהפוך פעילות גופנית סדירה לחלק מאורח החיים שלך. אם יש לך סוכרת מסוג 2, אתה צריך לקבל לפחות 30 דקות של פעילות גופנית חמישה ימים בשבוע. זה יכול להיות קל כמו לצאת לטיול רגלי או לרכיבה על אופניים.

הרופא שלך עשוי להציע לך לקבל פיזית שנתית. אבל חשוב גם להגיע לבדיקות תקופתיות כדי לברר אם יש לך בעיות רפואיות אחרות. ניתן גם לפנות לחדר מיון אם רמות הסוכר בדם גבוהות מדי.

טיפול בסוכרת

ניהול סוכרת כרוך בשילוב של תרופות, תזונה ופעילות גופנית. אם מתפתחים סיבוכים, הם יכולים להיות מסכני חיים.

חולה סוכרת צריך לראות את הרופא שלהם באופן קבוע, ולא צריך לעכב את קבלת הטיפול בסימפטומים כגון רמת סוכר נמוכה בדם. רופא עשוי גם להמליץ על תזונאי כדי לעזור לנהל את המצב. תזונאי יכול לעזור למטופל להבין אילו מזונות עשירים בסוכר וכיצד לשלב אותם בתזונה בריאה.

אם רמות הסוכר בדם אינן נשלטות, סיבוכים יכולים להתרחש, כולל התקפי לב, שבץ, עיוורון, אי ספיקת כליות, ואפילו מוות. ניהול סוכרת דורש ניטור של רמות הסוכר בדם ונטילת תרופות לפי הצורך.

סוכרת מסוג 2

סוכרת

מטופלת לעתים קרובות בתזונה ובפעילות גופנית. חולה יכול גם לקבל תרופות, כולל אינסולין. אם יש להם מחלת כליות, הם עשויים להיות מטופלים בדיאליזה.

אדם עם סוכרת מסוג 2 עשוי גם צריך לרדת במשקל. הם יכולים לקחת פפטיד דמוי גלוקגון -1 (GLP-1), אשר מגדיל את כמות הגלוקוז מופרש בשתן. מעכבי נתרן-גלוקוז קוטרנספורטר 2 (SGLT2) זמינים גם כן. אלה חוסמים את ספיגה מחדש של גלוקוז על ידי הכליה. תרופות אלה מסייעות להפחית את הסיכון למוות קרדיווסקולרי בחולים עם אי ספיקת לב.

אדם עם סוכרת מסוג 1 צריך לקחת אינסולין כל יום. חלקם משתמשים במשאבות אינסולין. מדובר במכשירים ממוחשבים קטנים המספקים אינסולין מהיר פעולה 24 שעות ביממה. המשאבה נלבשת בכיס או על חגורה. הוא מתוכנת על ידי המטופל והרופא לספק את כמות האינסולין הדרושה לפני הארוחות.

צורה נוספת של טיפול

בסוכרת היא השתלת לבלב. הלבלב הוא איבר הממוקם מאחורי הבטן. כאשר הלבלב פגום, הוא אינו מייצר מספיק אינסולין. כאשר הלבלב פגום, החולה יצטרך לקחת תרופות לכל החיים כדי לשמור על רמות הגלוקוז בדם שלהם לבדוק.

סוגים אחרים של תרופות כוללים אינסולין, פרמליניטיד וסולפונילוריאה. תרופות אלה נועדו לשלוט ברמות הגלוקוז בדם על ידי גרימת הלבלב לייצר יותר אינסולין.

אדם עם סוכרת צריך גם לעקוב אחר מינוני האינסולין שלהם. הם צריכים לראות את הרופא שלהם לפחות פעם בשנה לבדיקה. בדיקה יכולה לכלול גם בדיקה לבריאות העין, שכן רמת סוכר נמוכה בדם עלולה לגרום לבעיות בראייה.

מה היה לנו עד עכשיו?